Loading...
Araç Lastiklerinin Yanlış Basınçta Kullanılması Nelere Sebep Olur?

Araç Lastiklerinin Yanlış Basınçta Kullanılması Nelere Sebep Olur?

Araç Lastiklerinin Yanlış Basınçta Kullanılması Nelere Sebep Olur?

Aracın sürümünü etkileyen faktörlerin başında lastik hava basıncı gelmektedir. Lastik basıncının olması gereken değerlerin dışında seyretmesi halinde sürüm sırasında birtakım sorunlar meydana gelmekte ve kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu sebeple lastiklerde karşılaşılan sorunlar hafife alınmamalı ve araca uygun basınçlar uygulanmalıdır.

Lastik hava basıncı konusunda bilinmesi gereken noktaların başında, her araca uygun lastik basıncının farklılık göstermesi gelmektedir. Basınç değerleri araba modellerinin yanı sıra lastik ölçülerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada üretici firma ya da aracın kapı ve belirli kısımlarında yer alan yazılar size uygun PSI hakkında bilgi verecektir. Bunların dışında araçların kullanma kılavuzunda da uygun basınç değerleri hakkında bilgi verilmektedir.

Düşük Lastik Basıncı Nelere Sebep Olur?

Düşük lastik basıncı ; lastiğin yol ile temasını azaltmakta ve kontrolü güç bir hale getirmektedir. Özellikle yağmurlu havalarda düşük basınçlı lastikler kullanmak oldukça tehlikelidir. Bu durum kış mevsimlerinde de geçerlidir. Bilinenin aksine kış mevsimlerinde araca ve lastiğe uygun yüksek basınçlar tercih edilmelidir. Bu sayede yolda araçların karşısına çıkan buz ve kar kalıntıları aşındırılarak ilerleme sağlanmaktadır. Düşük hava basıncında şu gibi risklerle karşılaşılmaktadır:

Araç ile yol teması azalır

Fren mesafesi uzar

Yol teması azaldığından araç kontrolü zorlaşır

Direksiyon hakimiyetine engel olur

Uzun sürede lastiklerde aşınmaya sebep olur

Yüksek Lastik Basıncı Nelere Sebep Olur?

Yüksek lastik basıncı ; lastiklerin sertliğini arttırdığından dolayı sürüş konforunda aksaklıklar meydana getirmektedir. Bu durum beraberinde lastikte aşınma ve yıpranmaya sebebiyet vermektedir. Bu sebeple lastik basıncının doğru oranlarda tutulması önem arz etmektedir. Bunların dışında yüksek lastik basıncının neden olacağı riskler ise şu şekildedir:

  • Sertliğe bağlı olarak sürüş konforunun azalması
  • Direksiyon hakimiyetinin azalması
  • Virajlarda dönüşün daha tehlikeli olması
  • Lastik tabanında düzensiz aşınma meydana gelmesi

Ne Yapılmalı?

Araç lastiklerinin yanlış kullanımı, uzun vadede yıpranmalara ve lastik değişimine sebebiyet vermektedir. Bunların yanı sıra direksiyon kontrolünün ve viraj dönüşlerinin zorlaşması gibi hayatı tehdit eden etkileri de bulunmaktadır. Bu sebeple lastik kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması ve araca uygun PSI değerinin uygulanması gerekmektedir.